وسواس درمان شدنی است!

اختلال وسواس از جمله اختلالاتی است که اگر درمان نشود بجز خود فرد مبتلا، می تواند باعث آزار نزدیکان فرد شود.

این متن به شما کمک می کند تا پروسه درمان این اختلال را سریعتر کنید وبر این اختلال غلبه کنید.

درمانگر خوب را برای درمان وسواس انتخاب کنید.

درمانگرهای معمولی برای این کار مناسب نیستند، زیرا این درمانگران از روش های ویژه اختلال وسواس فکری – عملی ( OCD ) آگاه نیستند. این روش ها شامل مواجهه و جلوگیری از پاسخ (ERP) و درمان شناختی رفتاری است (CBT) است. زمانی که با یک درمانگر درباره مشکل خود صحبت می کنید، از اشاره به روش های درمانی بالا خودداری کنید، اجازه بدید درمانگر این موارد را بگوید و خودش متود را انتخاب کند. اگر درمانگر این درمان ها را ذکر نکرد یا روش های جایگزین را انتخاب کرد، به دنبال درمانگر دیگری باشید.

با درمانگر خود درمورد روش درمان صحبت کنید.

درمان دارویی نیاز به مصرف بلند مدت دارد لذا نیاز به تعهد در مصرف دارد، همچنین درمان دارویی اثرات جانبی زیادی دارد. بنابراین شما ممکن است درمان وسواس شما ابتدا با روش های درمانی ERP یا CBT شروع کنید. درمان های دارویی و روان درمانی ها را باهم دریافت نکنید، زیرا شما متوجه نمی شوید که کدام روش درمانی بر شما اثر گذار شده است.البته ممکن است درمانگر از شما بخواهد در زمان رواندرمانی دارو مصرف کنید.

درمان دارویی.

اگر درمانگر شما از دارودرمانی استفاده کرد، پس شما احتیاج به این دارید که با یک روانپزشک هم دیدار کنید. داروهای SSRI ها به شما در رفع افکار وسواسی کمک می کند، داروهای دسته ی بنزودیازپین ها به شما در رفع اضطراب کمک می کند و داروهای نورولپتیک به شما در رفع افکار هزیانی کمک می کند.

اگر درمانگری وجود نداشته باشد شما چه کاری می توانید انجام دهید؟

آرامش و آگاهی همراه با ذهن آگاهی و مدیتیشن روش های درمانی موثری هستند که می توانند به شما در درمان کمک کنند. زیرا این تکنیک ها به شما کمک می کنند تا هرگاه یک فکر وسواسی به ذهنتان خطور کرد، از آن فکر آگاه باشید و به خوبی با آن مبارزه کنید. جلوگیری از اختلال OCD در ابتدای شروع خیلی آسانتر از زمانی است که این اختلال کهنه شود.

چطور به طور مشخص با افکار وسواسی درگیر شویم.

اختلال وسواس فکری – عملی با مقاومت عملی پیشرفت می کند. اگر افکار وسواسی دارید ، برای خود دلیل پیدا نکنید! زیرا این فقط نشانه های شما را بیشتر می کند.

وسواس یک اختلال منطقی نیست! شما نمی توانید با استدلال کردن به منطق برسید.

پذیرفتن افکار وسواسی کار آسانتری است. برای مثال، به خودتان بگویید کار بزرگی پیش رو است و یک جور معامله است. خب ؟ خب اگر من مثلاً یک عابر بانک را لمس کنم مریض می شوم و یا می میرم ؟ به خودمان بگوییم من اگر قرار است بمیرم پس باید از وقت کمی که دارم نهایت لذت را ببرم. این تکنیک باعث می شود که شما وسواس خود را نقض کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید


You cannot copy content of this page